O victorie spectaculoasã cu BC Mureș

Rate this item
(0 votes)
O victorie spectaculoasã cu BC Mureș Foto: Viorel King

Gãlãțenii lui Florin Nini au revenit spectaculos în ultimul sfert și americanii Rundles și Gugino ne-au adus victoria

Sala Polivalentã Dunãrea a gãzduit duminicã seara partida Phoenix Galați – BC Mureș Tg. Mureș din prima etapã a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Așa cum se anticipa și ținând cont de tradiția duelurilor directe, confruntarea a fost pe muchie de cuțit. Formația vizitatoare a început cu un ecart de 5-0 pe mâna lui Person și s-a menținut în avantaj. Rundles a adus pentru prima oarã pe Phoenix în avantaj dar primul sfert s-a terminat la egalitate: 19-19. BC Mureș a avut inițiativa în prima jumãtate a sfertului doi, Mitchell i-a exasperat pe fanii gãlãțeni prin seria de aruncãri finalizate de la 2 puncte și din afara semicercului și s-a desprins la 10 puncte, scor: 31-41 (min.17). Gãlãțenii nu s-au dat bãtuți, au început cursa de urmãrire, au recuperat și la pauza mare tabe indica avantaj de o posesie doar pentru BC Mureș: 41-44. Phoenix și-a continuat revirimentul, americanii Miller și Rundles și-au început recitalul și au readus avantajul în tabãra gãlãțeanã: 45-44 (min.21). Replica a venit din partea lui Mitchell, cu o prestație foarte bunã, care a reușit trița în ultima secundã a sfertului trei pentru: 64-67. Jucãtorul american de la BC Mureș a marcat primul coș din ultimul sfert și scorul a devenit: 64-69. Susținuti frenetic de un public fenomenal, bãieții lui Florin Nini și Bogdan Bãlãnicã au luptat cu multã dãruire și au avut o revenire senzaționalã. Cu 91 de secunde înainte de final, Rundles a fost one men show cu un ecart de  5-0 pentru 83-78 iar cãpitanul gazdelor Gugino a transformat douã libere și a închis tabela.

Rezultat final: Phoenix Galați – BC Mureș 87-81 (19-19, 22-25, 23-23, 23-14). Sârbul Pavlovic, de la Phoenix a terminat cu double-double: 21 puncte, 15 recuperãri. Pentru echipa gãlãțeanã au mai evoluat: Rundles( 25 puncte, 2 recuperãri, 3 pase decisive, 0 intercepții); Miller (13 p, 0, 4, 2); White (12 p, 0, 0, 3); Gugino (11 p, 4, 1, 4); Mãciucã - o pasã decisivã; Petrișor (5 p, 2, 4, 1); Melnic - o recuperare. Etapa viitoare, bãieții noștri vor juca tot pe teren propriu cu nou promovata Poli Iași (14 octombrie, ora 19.00).